Historie

Komorní vokálně-instrumentální soubor REBELCANTO založil v roce 1988 pod názvem Konzervička pedagog pardubické konzervatoře, hudební skladatel Miroslav Raichl (1930-1998). Tvořili jej studenti pěveckého oddělení konzervatoře, většinou ze třídy prof. Svatavy Šubrtové. Mnozí z bývalých členů dnes vystupují na předních českých i zahraničních scénách (M. Bárta, I. Jiříková, V. Poláchová, E. Adlerová, K. Bytnarová, L. Hynek-Krämer a další).

Rebelcanto se výrazně odlišuje od jiných pěveckých sborů neobvyklou žánrovou pestrostí a celkovým pojetím svých vystoupení, na kterých můžete slyšet hudbu od baroka a renesance až po vokální díla autorů současných, hlavně však lidové písně z celého světa a spirituály, ovšem také jazzové i muzikálové evergreeny a ukázky ze slavných děl operních.

K úspěchu přispěla podstatnou měrou právě kvalita a působivost hudebních úprav Miroslava Raichla, psaných souboru tak říkajíc přímo na tělo. 

Rebelcanto má na svém kontě stovky koncertů v Čechách, Německu, Velké Británii, Rakousku a Itálii. Dvakrát reprezentoval Českou republiku na festivalu české hudby ve Warwicku & Leamingtonu ve Velké Británii. V mezinárodních soutěžích, kterých se zúčastnil - v italské Riva del Garda (1990) a v německém Nentershausenu (1999) - získal pokaždé absolutní prvenství ve své kategorii. V Čechách získal v roce 2007 tři zlaté diplomy na Festivalu Bohuslava Martinů v Pardubicích.

Od r. 2000 je uměleckým vedoucím souboru absolvent AMU v Praze (2005, obor varhany - J. Hora) Petr Hostinský, který již dříve Rebelcanto doprovázel jako varhaník a klavírista. Pod jeho vedením natočil soubor v roce 2007 CD, věnované černošským spirituálům, na kterém se aranžérsky podíleli Petr Hostinský a Miroslav Raichl. Letos v září se Rebelcanto opět chystá do nahrávacího studia, nahrávka tentokrát, spolu s cyklem Benjamina Brittena Ceremony Of Carols, přinese druhou kolekci vánočních písní z celého světa, všechny již výhradně v úpravách Petra Hostinského.

Dnešní repertoár souboru vychází z odkazu Miroslava Raichla, dnes již klasika české vokální hudby 20. století, na který úspěšně navazuje jeho současný umělecký vedoucí, varhaník a všestranný hudebník Petr Hostinský. Rebelcanto se stále snaží naplňovat svoji specifickou představu o sborovém zpěvu, který je postaven na kvalitě kompoziční i interpretační a navíc - anebo přesto - se při něm nikdo nenudí: ani diváci, ani sami muzikanti.

Aktuality

Heřmanův městec Heřmanův městec

Úterý 28. září 2021 v 18:00  * Husův sbor, Heřmanův Městec *

Více
ReBelcanto 30 let ReBelcanto 30 let

Slavnostní koncert k 30. výročí vzniku souboru

Více